Zabiegi
Diadynamik
To zabieg wykorzystujący prąd o niskiej częstotliwości (50 i 100 Hz), o charakterze modulowanym. Powstaje on w wyniku nałożenia się prądu sinusoidalnego na prąd stały. Posiada właściwości przeciwbólowe
Diadynamik jest szeroko stosowany w lecznictwie, a jego główne funkcje to:
- stymulacja mięśni zdrowych i uszkodzonych,
- poprawa przemiany materii,
- redukcja bólu,
- polepszenie aktywności naczyniowej,
- miejscowe przekrwienie tkanek.
A kto może poddać się zabiegowi "diadynamik"? Jest on wskazany dla osób cierpiących na:
- krwiaki i wysięki,
- obrzęki spowodowane zaburzeniami odżywiania,
- odmrożenia,
- rwę kulszową lub ramienną,
- porażenie nerwu twarzowego,
- problemy ze zrostem kostnym,
- chorobę Raynauda,
- zaniki mięśni i niedowłady,
- naczyniowe bóle głowy lub migrenę,
- chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lub stawów.
Jednak diadynamik nie jest wskazany dla osób posiadających:
- metalowe elementy w organizmie,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- nadwrażliwość na prądy elektryczne,
- ubytki naskórka,
- porażenia spastyczne,
- ciążę,
- miażdzycę,
- nowotwór
- rozrusznik serca.
Fale uderzeniowe
Fale uderzeniowe są akustycznymi falami przenoszącymi "zdrowotną" energię w bolące i chore miejsca w układzie mięśniowo-szkieletowym oraz ścięgnach ze stanami podostrymi, podprzewlekłymi i przewlekłymi.
Fale uderzeniowe stosuje się do leczenia:
- bolesnego barku,
- bólu po wewnętrznej stronie nadgarstka,
- bóli w okolicach pachwiny,
- łokcia tenisisty,
- wyrosli kostnych,
- zapalenia kaletki,
- kolana skoczka,
- bólu w przyczepach ścięgna udowego,
- ostrogi piętowej.
Zabieg wykonuje się przykładając aplikator do miejsca zmienionego chorobowo, nasmarowanego uprzedni o substancją sprzęgającą.
Wytwarzanie fal mechanicznych o działaniu leczniczym umożliwia specjalistyczna aparatura wytwarzająca je najczęściej pneumatycznie. Urządzenie oprócz komputera zawiera specjalny kompresor, który wytwarza odpowiednie ciśnienie wysyłane do aplikatora. Pistolet zawiera w sobie odpowiedni nabój, który poruszany sprężonym powietrzem wytwarza fale mechaniczną.
Krioterapia
Jest to zabieg ściśle związany z niskimi temperaturami tak zwane: „Leczenie zimnem”. Do leczenia pacjentów stosujemy ciekły azot (-100 °C). Zabieg polaga na rozpyleniu roztworu na dany punkt ciała i już po paru dziesięciu sekundach odczuwalne jest jego działanie przeciwbólowe, które utrzymuje się przez kilka godzin. Jest to również zabieg bakteriobójczy. Zabieg można stosować u osób zdrowych uprawiających wysiłek sportowy wyczynowo lub rekreacyjnie. To metoda odnowy biologicznej pozwalająca w szybki i efektywny sposób zregenerować organizm po wytężonym wysiłku. Metoda stosowana w znacznej większości w leczeniu narządów ruchu.
Krioterapię stosuje się do leczenia:
- stawów i mięśni,
- chorób reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu np. reumatoidalne zapalenie stawów,
- chorób związanych z okolicami stawów: zapalenia, zapalenia około stawowe, zapalenia luczycowe, zwyrodnienia, zesztywnienia,
- obrżeki, stłuczenia, krwiaki pourazowe,
- osteoporoza,
- leczenie oparzeń,
- dyskopatie,
- tendopatie,
- mialgie,
- stwardnienie rozsiane.
Przeciwskazania do stosowania krioterapi:
- nowotwory,
- odmrożenia,
- niedoczynność tarczycy,
- zaburzenia w układzie krwionośnym,
- miażdzyca,
- zmiany dermatologiczne na skórze.
Laseroterapia
Laser działa leczniczo i przeciwbólowo – wywołuje drgania atomów w naświetlanych komórkach i tkankach bez ich destrukcji. Promieniowanie laserowe przenika w głąb tkanek i wywołuje reakcję łańcuchową – przekazuje efekty zabiegu leczniczego głębiej, nawet do kilku centymetrów w głąb tkanek.
Wskazania do wykonywania lasera:
- ostry ból,
- zespół bólowy kręgosłupa
- choroby neurologiczne,
- po urazach mechanicznych narządu ruchu,
- do pobudzenia tkanek w procesie gojenia ran,
- pobudzenie tkanek do regeneracji,
- w leczeniu zespołu Sudecka i innych stanów pourazowych,
- zwyrodnienie stawów,
- w gośccach mięsniowych.
Przeciwskazania do stosowania laseroterpii to:
- skłonności do krwawień,
- tkanki nowotworowe,
- infekcje lokalne nieswoiste,
- w stanach wysokiej goraczki,
- okres ciązy.
Magnetoterpia
Terapia pulsacyjna wykorzystująca pole magnetyczne o bardzo małej czestotliwości. Pod wpływem tego pola jony znajdujące się w komórkach ciała ulegają przemieszczeniom powodując hiperpolaryzację błony komórkowej co za tym idzie wzmocnienie przemiany materii, szczególnie podczas zachodzących procesów energetycznych. Wzmaga to wykorzystanie tlenu przez komórkę. Poprawione ukrwienie w komórce podczas działania pola magnetycznego wywołuje podniesienie ciśnienia potencjału tlenu.
Zalety magnetoterapii to:
- rownomierne przenikanie pola magnetycznego przez wszystkie tkanki,
- mozliwość wykonania zabiegów poprzez ubranie, gips, bandaże, itp.,
- metalowe elementy w ciele nie stanowią przeciwskazania do wykonania zabiegu.
Magnetoterapia może być stosowana przy:
- opóźnionym leczeniu złamania kości,
- kontuzjach,
- zwichnięciach, skręcenia, uszkodzenia więzadeł,
- neurobóli, bóli fantomowych,
- zaburzenia w krwiobiegu.
Masaż algami
W zabiegu polegającym na okładach i masażu wirowym stosuje się odchudzające algi morskie. Preparat stanowi unikalną kompozycję substancji roślinnych, pierwiastków i witamin, które zwiększają metabolizm komórkowy, usuwają złogi tłuszczowe, stymulują przemianę materii, redukują cellulit, zmniejszają ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na nałożeniu alg w miejscu nagromadzonej tkanki tłuszczowej, zawinięciu na okres pół godziny w koc termiczny a następnie kąpieli wirowej z dodatkiem pillingu i środków zapachowych. Pod wpływem ciepła rozszerzone pory skóry łatwiej wchłaniają odżywcze i aktywne substancje, przyspieszające przemianę materii i redukcję tłuszczu. Po kąpieli wcierane jest odpowiednie serum dostosowane do skóry pacjenta.
Ultradzwięki
Ultradźwięki są falami akustycznymi o częstotliwości nie wychwytywanej przez ludzkie ucho, są to drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej 20000 Hz. Podczas ich aplikacji przez tkanki nie przechodzi żaden prąd elektryczny. Ultradźwięki są rodzajem mechanoterapii. Działanie biologiczne ultradźwięków opiera się na zmianach miejscowych (pierwotnych) i ogólnych (wtórnych). Zmiany miejscowe występują w miejscu i momencie nadźwiękawiania, są to:
- zmiany mechaniczne,
- zmiany termiczne,
- zmiany fizykochemiczne.
Zmiany ogólne powstają w momencie nadźwiękawiania korzeni splotów czy zwojów nerwowych wywołując na drodze odruchowej reakcje w narządach objętych procesem chorobowym.Ultradźwięki wykazuję następujące działanie terapeutyczne:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- zwiększenie procesów wchłaniania,
- wytworzenie w skórze i mięśniach ciepła,
- hamowanie układu wspólczulnego,
- zanik blizn pooperacyjnych i urazowych,
- leczenie zwkłókniałych mięśnii i torebek stawowych.
Przeciwskazania do stosowania ultradźwięków:
- choroba nowotworowa,
- ostre obkjawy bólowe,
- zaawansowane zwapnienie naczyń,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- rozrusznik serca,
- metalw miejscu leczonym,
- ciąża,
- czynna gruźlica.
Prądy Träberta
Są elektro-leczniczym zabiegiem, w którym wykorzystuje się przerywany prąd galwaniczny o prostokątnym kształcie impulsu i stałych parametrach. Zabieg ten działa silnie przeciwbólowo, często stosowany jest w zmianach zwyrodnieniowych stawów.
W dolegliwościach obwodowych ułożenie elektrod wymuszone jest lokalizacją miejsca bolesnego, w terapii segmentarnej wyróżnia się natomiast 4 ułożenia:
Ułożenie 1 – szyjne – zalecane przy bólach głowy, szyi i kończyn górnych. Pacjent leży w pozycji rozluźnionej, głowę może ułożyć na zgiętych przedramionach. W celu zmniejszenia lordozy szyjnej, co ułatwia ułożenie elektrod pod okolicę obojczykową można podłożyć wałek. Elektroda dogłowowa znajduje się na dolnej części kości potylicznej oraz na kręgach szyjnych, druga elektroda 3 cm poniżej. Ponieważ zamocowanie elektrod w tym ułożeniu jest kłopotliwe, niekiedy konieczne jest ręczne stabilizowanie przez terapeutę.
Ułożenie 2 – piersiowe górne – zalecane przy bólach głowy, szyi, obręczy barkowej i ramion (katoda dogłowowo) oraz klatki piersiowej (anoda dogłowowo). Górna krawędź elektrody dogłowowej znajduje się na poziomie C7, druga elektroda 3 cm poniżej.
Ułożenie 3 – piersiowo lędźwiowe – stosowane w neuralgiach nerwów międzyżebrowych oraz dolegliwościach dróg żółciowych i żołądkowo-jelitowych. Ustawienie katody może być zarówno dogłowowe jak i doogonowe, uzależnione od lokalizacji dolegliwości. W celu zmniejszenia lordozy lędźwiowej zaleca się podłożenie wałka pod brzuch pacjenta.
Ułożenie 4 – lędźwiowo-krzyżowe – stosowane w dolegliwościach dolnego odcinka kręgosłupa (katoda dogłowowo) oraz obręczy biodrowej i kończyn dolnych (anoda dogłowowo). W tym ułożeniu zazwyczaj stosuje się elektrody o wymiarach 10x14 cm, elektrodę doogonową układa się poprzecznie, ok. 3 cm powyżej szpary pośladkowej(n poziomie L4-S3), elektrodę dogłowową ok. 3 cm powyżej. Również w tym ułożeniu, by nie dopuścić do pogłębienia lordozy lędźwiowej zaleca się ułożyć wałek pod brzuchem pacjenta.
Prądy "Träberta" moga stosować osoby uskarżające sie na:
- nerwobóle,
- mięśniobóle,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa,
- stany po urazach stawów i mięsni,
- zaparcia,
- zaburzenia krążenia obwodowego.
Jednak ten rodzaj zabiegów nie jest wskazany dla osób posiadających:
- wyniszczeny organizm,
- ostre stany zapalne,
- choroby zakaźne,
- stan gorączkowy,
- nowotwór,
- oparzenia,
- odmrożenia,
- cukrzycę,
- u kobiet: ciąża, menstruacja,
- zaburzenia czucia,
- schorzenia naczyń obwodowych III i IV stopień w skali Fountaina,
- Nadciśnienie III i IV okres,
- endoprotezę,
- rozrusznik serca.